top of page

אלרגיים? אל תרימו ידיים, יש דרך לטפל

אלרגיה היא אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות, המטרידה רבים מאתנו. למרות שהאלרגיה עצמה לרוב אינה מסוכנת, אולם היא פוגעת משמעותית באיכות החיים וגורמת לעייפות, עצבנות, ירידה בתפקוד מערכת החיסון ועוד. רבים מחפשים אחר פתרון שיקל על האלרגיה ואכן ישנם תכשירים היעילים בהפחתת התסמינים, אולם מרבית סוגי האלרגיה מוגדרים על ידי הרפואה הקונבנציונלית ככרוניים ובלתי ניתנים לריפוי. במאמר זה אנסה להסביר את גישתה של הרפואה הסינית לאלרגיות ונבחן האם היא מציעה דרך אפקטיבית יותר לטיפול בבעיה הרווחת הזאת.

מה זו אלרגיה וכיצד היא נוצרת?

תגובה אלרגית הינה תגובה בלתי מידתית של מערכת החיסון ל״אלרגן״. אלרגן הוא כל גירוי חיצוני שהגוף מזהה כאיום - זה יכול להיות מזון מסוים, מזג אוויר מסוים, פריחה, בעל חיים ועוד. בתגובה האלרגית מעורבים תאי מאסט של מערכת החיסון המעוררים חומר שנקרא ׳היסטמין׳ היוצר תגובה אלרגית:  התסמינים יכולים להשתנות בין אדם לאדם וכוללים בדרך כלל נזלת שקופה נוזלית, עיטושים, גרד בעיניים ודמע, תופעות עוריות שונות כמו פריחות גרד וכדומה. כלומר, למעשה אלרגיה היא מעין טעות של מערכת החיסון, המגיבה חיסונית בצורה מוגזמת ולא מותאמת לאיום. מה גורם לאדם אחד לפתח אלרגיה ולאחר לא? ישנו גורם תורשתי מובהק בנטייה לפתח אלרגיה, אך גם תזונה ואורח החיים יכולים להשפיע ולגרום לפיתוח תגובה אלרגית שלא הייתה בעבר.

כיצד האלרגיות מאובחנות לפי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מייחסת חשיבות לתורשה בהקשר לאלרגיות. האיברים המעורבים על פי הרפואה הסינית הם הכליות - המייצגות את האנרגיה אתה הגענו לעולם - מעין קוד גנטי לפי התפיסה הסינית. עוד איבר שמעורב הוא הריאות: הריאות אחראיות על כל הקשר עם העולם החיצון - הן מקבלות אנרגיה מבחוץ באופן שוטף על ידי הנשימה, ומגינות עלינו גם באמצעות העור, שהוא ״הריאה השלישית״, וקשור קשר הדוק למערכת החיסון.
בנוסף לאיברים אלה שתמיד יהיו מעורבים, בכל מקרה יתבצע תשאול ואבחנה מקיפה, לפיה נבין האם מלבד לגורם התורשתי קיימת גם מעורבות של מערכת העיכול. הדרך בה מערכת העיכול קשורה לאלרגיות פועלת בכמה אופנים: ראשית, זהו ״הדלק״ של הגוף: כשהגוף לא מוזן בצורה טובה, יש לו פחות כוח להגן על עצמו. כשמערכת החיסון מתעייפת היא נכנסת למצב של ״תגובת יתר״ שבה האלרגנים גורמים לתגובה חיסונית מוגזמת ולא הכרחית, דבר המעייף את המערכת ומחמיר את המצב, וחוזר חלילה. בנוסף, יכול להיות מצב שבו צינור העיכול אינו סופג באופן אופטימלי ומעבר של חלקיקים ממערכת העיכול למחזור הדם מזוהים כגורם זר שיש לתקוף, מה ששוב גורם למערכת החיסון לפעול בעוררות יתר ולהשתבש.
שאלה נוספת שנשאל את עצמנו היא- האם יש מעורבות של סטרס ותקיעות רגשית? בהסתכלות אנרגטית, רגשות תקועים שלא באים לידי ביטוי משבשים את זרימת הדם התקינה ואת תפקוד המערכות, וכך יכולה גם מערכת החיסון לצאת מאיזון, דבר שיתבטא באלרגיות.

הטיפול באלרגיות על פי הרפואה הסינית

העיקרון הטיפולי יקבע על פי הגורם שאובחן כדומיננטי - אם מלבד הגורם התורשתי ישנה מעורבות של מערכת העיכול, נטפל במערכת העיכול באמצעות דיקור, צמחי מרפא ותזונה המותאמת לכל מטופל באופן אישי. אם מערכת העיכול תפעל בצורה טובה, היכולת של מערכת החיסון לתפקוד תקין תשתפר בצורה משמעותית. 
באותו אופן, אם אנחנו מזהים את הגורם שאובחן כמשפיע, בנוסף לגורם התורשתי כתקיעות - הדבר מצריך טיפול.  תקיעות יכולה להגיע מתקיעות רגשית או ממחסור בתנועה, או משילוב של השניים. במקרים כאלה נבחר בטיפול באמצעות דיקור וצמחים המשפרים את הסירקולציה בדם, ובנוסף יקבל המטופל הנחיות לאורח חיים הכולל פעילות גופנית ותנועה מיטיבה. 
דיקור, צמחים, תזונה ואורח חיים - למרות שבמרבית המקרים לא ירפאו את הנטייה האלרגית מכיוון שהיא חלק מהגנטיקה אתה האדם נולד, אולם כמעט תמיד אמצעים אלה יעזרו לגוף להתמודד בצורה טובה יותר עם אלרגיות, דבר שיקל על התסמינים וישפר מהשורש את תפקוד המערכות.
המתמידים בטיפול ישמחו לגלות שיפור באיכות חייהם, הן בתדירות ובחומרת האלרגיות והן בהיבטים נוספים שיקלו משמעותית על הסבל מהאלרגיות.

טיפול באלרגיה לאור הרפואה הסינית בתל אביב

כמו במקרים רבים אחרים, כדי לטפל באלרגיה יש צורך באבחון פרטני כדי שנוכל למקסם את תועלותיו של הטיפול. לתל אביבים מבינכם, אין צורך ללכת לחפש בגוגל "דיקור סיני בתל אביב" או  "רפואה סינית תל אביב". יש דרך יעילה יותר. מוזמנים לתאם איתי פגישה. אשמח להיפגש ולראות כיצד אני יכול לעזור.

אולי גם יעניין אותך ללמוד על...

bottom of page