top of page

מהו 'צוואר תפוס' וכיצד ניתן לטפל

כאבי צוואר הם בעיה שכיחה ומוכרת, ממנה סובלים אנשים רבים. במקרים מועטים המקור לכאב הוא פגיעה עצבית או פגיעה בעמוד השדרה, אולם ברובם המכריע של המקרים הכאב נובע מעומס על שרירי הצוואר הנובע מישיבה ממושכת מול מסכים, נהיגה ממושכת, שיחות ארוכות בטלפון הנייד ושאר התנהגויות שגרתיות היוצרות עומס על הצוואר. מבחינה אבולוציונית אורח החיים המודרני אינו מותאם לעומס על שרירי הצוואר והתוצאה היא מתח וכאב או מה שמכונה בשפה הרווחת 'צוואר תפוס'. לעיתים מדובר בכאב שמהווה מגבלה של ממש ומקשה על התנועה ולעיתים בתחושת עומס ואי נוחות אשר אינה אמנם פוגעת בתפקוד אולם מהווה קושי המלווה אותנו בחיי היום יום.

איך מטפלים בכאבי צוואר

הטיפול הנפוץ ביותר לכאבי צוואר הנו... התעלמות. רבים מהסובלים ממתח באזור הצוואר פשוט מתעלמים מהבעיה עד שהיא חולפת או לחילופין מחמירה. כאשר ישנה החמרה והסובלים לא יכולים להמשיך להתעלם מהכאב הם לרוב פונים לקבלת עזרה רפואית. במרבית המקרים, לאחר שנשלל מקור אחר לבעיה ובמידה שהאבחנה היא אכן כאב ממקור שרירי, יומלץ על מנוחה, חימום האזור ותרגילי מתיחות. כדאי גם לבדוק מהו מקור המתח והאם ניתן לדייק את היציבה ומנח העבודה מול המחשב. במידה וכל אלה אינם עוזרים או שהבעיה חוזרת מומלץ לפנות לקבלת עזרה מהרפואה המשלימה כאשר אחת האופציות היעילות .ביותר לטיפול בבעיה היא דיקור.

הטיפול בכאבי צוואר לפי הרפואה הסינית

אחד העקרונות החשובים בטיפול בכאב לפי תפיסת הרפואה הסינית הנו טיפול דיסטלי - כלומר טיפול מרחוק. אם תגיעו לטיפול בדיקור כשאתם סובלים מכאבים בצוואר, הדיקור לא בהכרח יהיה בצוואר - הוא יכול להיות בידיים, ברגליים או במקומות נוספים בגוף. הסיבה לכך נעוצה בתיאוריית המרידיאניים העומדת בבסיסה של הרפואה הסינית. על פי תיאוריה זו, יש בגוף ערוצי אנרגיה הנמשכים מהראש אל כפות הידיים ומהידיים אל הרגליים, ויוצרים מיפוי של הגוף. בבואנו לטפל בכאב נאבחן את המרידיאן הפגוע, כלומר על איזה ערוץ יושב הכאב, ונניע את האנרגיה ממקום אחר על גבי המרידיאן. אפשר לדמות את הדבר למתג של חשמל הנמצא בכניסה לחדר - כאשר מדליקים אותו ונדלקת נורה, מי שלא מבין שיש בתוך הקיר חוט חשמל עשוי לחשוב שאין קשר בין הדברים. באותה דרך גם מחט ביד תשפיע על הצוואר, כיוון שיש ביניהם חיבור באמצעות המרידיאן.

המרידיאניים וה'פאשייה'

תיאוריית המרידיאניים מקורה ברפואה עתיקה מן המזרח, אך יש לה הגיון והסבר גם בעיניים המערביות של ימינו. יותר ויותר רופאים ופיזיותרפיסטים בימנו אלה מכירים בחשיבותה של הפאשייה- רקמת חיבור העוטפת את הרקמות ומהווה חיבור אנטומי בין שרירים. הפאשייה מורכבת מקולגן ואלסטין, בדומה לשאר הרקמות כגון גידים ורצועות. באמצעות השפעה על הפאשייה בדיקור באזור אחד ניתן להשפיע ולשחרר אותה לכל אורכה. מעניין לראות שהפאשייות דומות במיקומן למסלולי המרידיאניים כך שהתיאוריות אינן סותרות אלא מחזקות זו את זו, ויותר חשוב מהתיאוריה - זה פשוט עובד ומביא לשינוי והקלה בכאב.

רפואה סינית תל אביב

אז אם אתם סובלים מכאבי צוואר ולא מוצאים פתרון והקלה ברפואה המערבית, הרפואה הסינית ממליצה לנסות דיקור. במרבית המקרים דיקור בידי מטפל מיומן יביא להקלה ושיפור התנועה. אני מזמין אתכם לקבוע איתי פגישה בקליניקה ביפו, בו נתייחס לכאב שלכם, נאתר את מקורו ונפעל כדי לשחרר אותו. אשמח להיפגש.

אולי גם יעניין אותך ללמוד על...

bottom of page