top of page

פסוריאזיס
אפיון וטיפול על פי הרפואה הסינית

פסוריאזיס היא מחלת עור נפוצה המוגדרת כמחלה אוטואימונית דלקתית.  מחלות אוטואימוניות הן למעשה קבוצה של מחלות הנגרמות בגלל שיבוש או תפקוד לקוי של מערכת החיסון. במקרה של פסוריאזיס מדובר במצב בו מערכת החיסון מזהה באופן שגוי איום לגוף, ומגיבה בייצור מוגבר של תאי עור. הייצור המוגבר מביא להופעת נגעים עוריים יבשים, לרוב בצבע אדום או סגול, המכוסים בקשקשת לבנה.  הנגעים יכולים להופיע בגדלים וצורות שונות ובמקומות שונים בגוף.

הטיפול המקובל בפסוריאזיס

בגלל ביטוייה החיצוניים של המחלה רבים מהסובלים מפסוריאזיס חווים פגיעה בביטחון העצמי ובתחושת הנינוחות "בתוך העור". בנוסף לכך, הנגעים יכולים להיות גם מגרדים ומציקים, וישנם סוגי פסוריאזיס המערבים גם פגיעה במפרקים. 
הטיפול השמרני בפסוריאזיס כולל משחות ותכשירים חיצוניים שונים, כאשר רובם נועדו להוסיף לחלוח והזנה לעור, דבר התורם להעלמת הקשקשת. גם משחות המכילות קורטיקוסטרואידים יהוו חלק מהטיפול ויסיעו למניעת התגובה הדלקתית. במרבית המקרים יומלץ לעשות שימוש גם בתרופות מדכאות חיסון ותרופות ביולוגיות שונות. בנוסף, מומלץ לסובלים מפסוריאזיס טיפול בים המלח אשר המינרלים שבו מיטיבים עם העור, כמו גם חשיפה מבוקרת לשמש. באותו אופן פועל גם הפוטו-תרפיה - טיפול בגלי אור. חשיפה מבוקרת לשמש ולגלי אור מעוררת שחרור ויטמין D3 העוזר לשיקומו של העור. פעילות זו אינה יעילה כאשר לוקחים כתוסף ויטמין D בלבד, לכן יש צורך בחשיפה מבוקרת לשמש או לפוטו תרפיה. אין כיום דרך לרפא לחלוטין את הפסוריאזיס אולם ישנן דרכים להקל ולשמור את המחלה על אש קטנה. לכך מצטרף כמובן הטיפול ברפואה משלימה.

הגורמים לפסוריאזיס לפי הרפואה הסינית

לפי התפיסה ההוליסטית בה דוגלת הרפואה הסינית, המצב החיצוני המתבטא על גבי העור מבטא תגובה לחוסר איזון פנימי. במקרה של פסוריאזיס, המטפל יבקש לאבחן את השורש הפנימי, אשר לרוב ישלב חוסר הזנה כמו מחסור באנרגיית יין: מה שגורם לנגעים להיות יבשים ומגרדים, בצירוף עודף באנרגיית יאנג שיתבטא כעודף של חום. בנוסף יאבחן המטפל האם יש לחות - הקשקשת על הנגעים עשויה להוות אינדיקציה לכך, בצירוף סימנים סיסטמיים נוספים. לאחר האבחנה ייקבע העיקרון הטיפולי - למשל הזנת דם וסילוק חום, הנעת דם, קירור דם ועוד. בהתאם לעקרון זה המטפל בוחר בנקודות דיקור המתאימות לטיפול בהפרעה, בצמחי מרפא שיביאו להקלה בתסמינים והנחיות לשינוי התזונה ואורחות חיים.

חשיבותה של תזונה מותאמת לפסוריאזיס

בהמשך לאבחון, המטפל ברפואה הסינית בוודאי ימליץ לסובלים מפסוריאזיס על תזונה מותאמת אשר לרוב תכלול הימנעות ממזונות מעודדי-דלקת כמו סוכר לבן, קמח לבן, ירקות ממשפחת הסולניים (לדוגמא תפוח אדמה, עגבנייה, חציל, פלפל וגמבה). בנוסף, במצב בו מאובחן חום בדם למשל, יומלץ להימנע מבשר אדום, אלכוהול, תבלינים מחממים ומזון מעובד. נמליץ על צריכת עלים ירוקים, ירקות מבושלים ופירות אדומים כמו פירות יער.  במצב של עודף לחות נמליץ לצרוך אורז, גריסי פנינה ודוחן. כמובן שאלו רק כיוונים כלליים ויש צורך בהתאמה מסודרת לכל מטופל בהתאם לאבחון לצד הבנת מצבו האישי ואורחות חייו. חשוב להבין, ברפואה הסינית, בשונה מטיפולים רבים ברפואה מערבית, אין פרוטוקול אחד המתאים לכולם, אלא התאמה אישית ומובחנות משמעותית בין מטופל למטופל.

טיפול בפסוריאזיס לפי הרפואה הסינית - תל אביב או אונליין

אם גם אתם או ילדיכם סובלים מפסוריאזיס - בואו להתחיל בתהליך המיטיב שהרפואה הסינית מציעה. מוזמנים לקבוע פגישה עוד היום, ולהגיע אליי לקליניקה בנוגה (יפו) או ייעוץ אונליין, ולעשות צעד משמעותי בדרך להקלה ולבריאות שלמה. בפגישה הראשונה אבין לעומק את המאפיינים האישיים והביטוי הספציפי של הפסוריאזיס. לאחר דיוק האבחון נבנה את מסגרת הטיפול - לרוב שילוב של דיקור עם צמחי המרפא והמלצות על תזונה מותאמת אישית שתקדם את הדרך שלכם לאיזון פנימי וחיצוני. 

אולי גם יעניין אותך ללמוד על...

bottom of page