top of page

תסמונת המעי רגיש
הדרך הנכונה לטפל במעי רגיז (IBS)

תסמונת המעי הרגיז, או בשמה המעודכן 'תסמונת המעי הרגיש' (IBS "Irritable Bowel Syndrome") היא תופעה מוכרת ונפוצה. למעשה כרבע מהאוכלוסייה סובלת מהתסמינים (או חלקם) ושכיחותה גבוהה פי שלושה בקרב נשים. מרבית התסמינים קשורים למערכת העיכול, וכוללים גזים, נפיחות בטנית, שלשול, עצירות וכאבי בטן.

מהי "תסמונת המעי הרגיש" וכיצד היא נוצרת

תסמונת המעי הרגיש היא הפרעה שכיחה המשפיעה על המעי הגס. הפרעה זו מאופיינת בכאבי בטן, נפיחות ושינויים בהרגלי היציאות כמו עצירות, שלשולים או שילוב ביניהם. מדובר בהפרעה תפקודית, שאינה נגרמת על ידי חריגות מבנית או נזק פיזי למעי. הסיבה המדויקת להתפתחותו של תסמונת המעי הרגיז אינה מובנת במלואה, אולם הסברה היא שהתרחשותה נגרמת משילוב בין גורמים, כולל גנטיקה,   מקרוביוטיקה של ​​המעי והאופן שבו המוח והמעיים מתקשרים.
תסמיני ה-IBS יכולים להשתנות מאדם לאדם, ועשויים להיגרם כתוצאה מאכילת מזונות מסוימים, מתח או גורמים אחרים. תסמונת המעי הרגיש הנה מצב כרוני שלא ניתן לריפוי מלא, אך ניתן לניהול באמצעות שינויים באורח החיים, בתזונה ובטכניקות לניהול מתח, כמו גם בשילוב עם תרופות וטיפולים אחרים.

טיפול משולב בתסמונת לפי הרפואה הסינית

רפואה סינית, הידועה גם בשם 'הרפואה הסינית המסורתית' היא מערכת בריאות בה נעשה שימוש בסין במשך אלפי שנים. רפואה זו מבוססת על האמונה שהבריאות נשמרת על ידי איזון בין יין, יאנג וזרימת הצ'י (אנרגיה חיונית) בגוף. טיפול בתסמונת המעי הרגיז לפי הרפואה הסינית עושה שימוש במגוון טכניקות: דיקור, רפואת צמחים וטיפול תזונתי.
הדיקור הסיני מתבצע בידי מטפל מוסמך ומיומן המחדיר מחטים דקות לנקודות ספציפיות לאורך הגוף כדי להמריץ את זרימת הצ'י ולהחזיר את האיזון לגוף. רפואת הצמחים עושה שימוש בצמחים וחומרים טבעיים אחרים לטיפול במצבים בריאותיים שונים לצד טיפול תזונתי הכרוך בביצוע שינויים ספציפיים בתזונה כדי לטפל בחוסר האיזון בגוף ולקדם ריפוי. טיפול משולב זה מאפשר להפחית את המתח ולשפר את זרימת האנרגיה במערכת העיכול, לשקם את ריריות המעי ולהביא להטבה משמעותית בתסמינים.

תזונה מותאמת להקלה על תסמיני ה- IBS

ההמלצות התזונתיות הספציפיות לתסמונת המעי הרגיז יכולות להשתנות מאדם לאדם בהתאם לסימפטומים ספציפיים ולחוויה סובייקטיבית של המטופל. המלצה על תזונה בריאה לסובלים מהתסמונת עשויה לכלול לחות מספקת - שתייה מרובה של מים ונוזלים אחרים שיכולה להקל ולסייע במניעת עצירות ולשמור על תפקוד תקין של מערכת העיכול. גם הקפדה על אכילת מזונות עתירי סיבים ובחירה בסיבים מסיסים במיוחד, יכולה לעזור בהפחתת העצירות ושיפור היציאות. מקורות טובים לסיבים מסיסים כוללים שיבולת שועל, שעורה, שעועית, אפונה ופירות.
שימוש בפרוביוטיקה יכול להביא לשיפור בריאות המעיים: את החיידקים המועילים ניתן למצוא במזונות מותססים כמו קפיר, יוגורט וכרוב כבוש, כמו גם בתוספי מזון כמו פרוביוטיקה הניתנת לרוב בקפסולה. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע כדי לקבוע את התפריט המתאים ביותר לטיפול בסימפטומים הספציפיים ולבעיות מהן אתם סובלים. ניתן להיעזר בניהול 'יומן מזון' שיכול לעזור בזיהוי 'מזונות טריגר' העלולים לגרום להופעת התסמינים ויעודד להימנע מהם.

רפואה סינית בתל אביב

בין אם אתם מחפשים הקלה בכאבים כרוניים או מחפשים לשמור על בריאות אופטימלית, רפואה סינית עשויה להיות אפשרות ראויה לטיפול מותאם אישית בתסמונת המעי הרגיש. אשמח לקבוע פגישה בקליניקה שלי ביפו או אונליין להבין לעומק את התסמונת ממנה אתם סובלים ולקבל החלטה על הדרך הנכונה לטיפול בבעיה, כדי להבטיח הטבה בתסמינים ובריאות שלמה. להתראות.

אולי גם יעניין אותך ללמוד על...

bottom of page