top of page

גב כואב?

כאבי גב הם אולי הבעיה הבריאותית הנפוצה ביותר ממנה סובלים אנשים רבים ברחבי העולם. מחקרים קובעים שכ-90% מהאוכלוסייה תסבול לפחות פעם אחת בחייהם מכאב גב, כשרבים מאתנו סובלים מבעיה זו באופן יומיומי. האזורים הנפוצים ביותר לכאב הם הגב התחתון והגב העליון. מנעד הכאב נע בין כאב המוגדר כאקוטי שנמשך עד 3 חודשים, אשר בדרך כלל יהיה חד ואינטנסיבי יותר, תופעה המוכרת גם בכינוי "גב תפוס". אולם כשמדובר בכאב גב שנמשך יותר מ- 3 חודשים הדבר מוגדר ככאב כרוני המגביל את התנועה ופוגע באיכות החיים, המחייב טיפול.

כמעט כולנו סובלים מכאבי גב

כאבי גב יכולים לנבוע ממקור שרירי - כלומר שריר שנתפס, הזנה לא טובה לשרירים ובעיות דומות או לנבוע ממקור דיסקלי - פריצת דיסק אשר יצרה דלקת הגורמת לכאב. בשני המקרים, מלבד כאבים הנגרמים מתאונות, הכאב נוצר משילוב בין שני גורמים: חוסר בתנועה וחולשה בשרירי הליבה. הגב נמצא במרכז הגוף, סוחב על עצמו את כל כובד משקלנו הפיזי וככזה הוא מהווה צומת מרכזית המועדת לשיבושים. רובנו יושבים רוב היום במשרד, מול מחשב, לרוב בצורה כפופה. ישיבה זו מפריעה לתנועה התקינה בגוף ומחלישה את שרירי הליבה, דבר היוצר עומס המכביד על שרירי הגב. בנוסף, גם לגיל יש תפקיד חשוב - כשאנו מתבגרים  נפגעת ההזנה לרקמות הגוף דבר התורם להיתפסות השרירים ולבעיות אחרות בעמוד השדרה. אחד הטיפים החשובים שאני ממליץ למטופליי הוא לחזק את שרירי הבטן, דבר שיכול להקל על כאבי גב כרוניים.

הטיפול בכאבי גב לפי הרפואה סינית 

הרפואה הסינית מציעה שורה של כלים יעילים לטיפול בכאבי גב, בזכות יכולתה לטפל בשני ההיבטים שנפגעו: חיזוק והנעה. שיפור התנועה והסירקולציה בדם יעשה באמצעות דיקור - המחטים גורמות לדם לזרום טוב יותר ולחדש את הרקמה הפגועה. בדיקור יתמכו כלים נוספים כגון כוסות רוח, טיפול במגע, קינזיו-טייפינג ועוד. כאשר המטפל מאבחן שגם ההזנה לקויה ושצריך לחזק את המטופל בכדי לעזור לו להחלים הוא יכול לשלב בין טיפול בצמחי מרפא להמלצות תזונה המותאמים באופן אישי ועונים בצורה מדויקת לכל מטופל.

תרגילים לכאב גב

דרך נוספת לטיפול בכאבי גב, המשלימה ומחזקת את פעולת ההנעה ושיפור זרימת הדם לגב היא פעילות גופנית מתאימה. מלבד התמיכה הנחוצה לתנועה התקינה בגוף, ישנם תרגילים המיועדים לאלה הסובלים מכאבי גב אשר מכוונים באופן ישיר לבעיה ומטרתם לטפל ישירות במקום הכואב. הקפדה על תרגילים אלה מחזקת את שרירי הליבה ושרירי הבטן, תורמת להפחתת העומס מהגב ושיפור היציבה.

רפואה סינית תל אביב

כשאני פוגש בקליניקה במטופלים המתלוננים מכאבי גב, אני ממליץ על שילוב בין דיקור, כוסות רוח, צמחי מרפא, תזונה ותרגילים לטיפול בכאב גב, על מנת להשיג תוצאות מיטביות. במהלך השנים נוכחתי כי הרפואה הסינית מביאה לתוצאות מעולות בטיפול בכאבי גב, ובנוסף המטופל מקבל כלים והנחיות לשנוי אורח חיים על מנת שיוכל לשמר את השיפור לאורך זמן ולהביא להחלמה שלמה. למי מכם שסובל מכאבי גב ומחפש פתרון אני חוזר ואומר - אין סיבה לסבול. מוזמנים לתאם איתי פגישה בקליניקה ביפו ולעשות צעד משמעותי להשארת כאבי הגב מאחור.

אולי גם יעניין אותך ללמוד על...

bottom of page