top of page

חרדה 
לרפואה הסינית יש הרבה מה להציע

חרדה היא מצב בו אנו חשים אי שקט פיזי ונפשי, מתח ודאגה המתבטאים במגוון אופנים: מחשבות שליליות, דופק מהיר, הזעה, לחץ בחזה ועוד. מצב זה עשוי להיגרם ממחשבות על איום ממשי או דמיוני, והוא יכול להתרחש באופן מודע כמו גם שלא במודע. תחושת חרדה עלולה להיות קשה מאוד, וכשהיא מתמשכת לאורך זמן, המתח והתסמינים מחלישים את הגוף ופוגעים באיכות החיים וברווחה הנפשית. לצד הקושי, ישנן דרכים נהדרות ואפקטיביות שניתן ללמוד, ולהצליח לנהל את תחושת החרדה במקום שהיא תנהל אותנו. עבודה והתמדה יכולה להביא לתוצאות נפלאות בטיפול בחרדה, להפחית את הביטויים השליליים שלה ולהביא לשיפור באיכות חיינו. 

מה זו בעצם אותה 'חרדה' ואיך היא מתבטאת

חרדה מוגדרת כמצב בו אנו חשים פחד וחוסר שקט (פיזי ונפשי), בעקבות מחשבה שמשהו רע עלול לקרות. החרדה יכולה להתעורר מטריגרים רבים המשתנים בין אדם לאדם (כמו זיכרון, ריח, מקום). בזמן התקף חרדה הגוף והנפש מתכוננים לאיום, בעוד שהאיום אינו בהכרח ממשי. פחד מוגדר כרגש בריא שתפקידו לשמור עלינו- להיות דרוכים למצב בו אנו עלולים להיפגע. כאשר רגש זה יוצא מאיזון - גם צל של איום יכול להפעיל את אותה התגובה של מערכת בגוף שנקראת: "הילחם או ברח" (fight or flight). הגוף נכנס למצב כוננות, השרירים נדרכים, קצב הלב מואץ, פעילויות העיכול ומערכת החיסון מואטות, וכל האנרגיה מוסבת לתקיפה או לנסיגה. כאשר מערכת זו מופעלת כלפי איום ממשי היא עוזרת לנו בהתמודדות עם מצב שעלול לסכן אותנו. אולם כאשר תחושת החרדה מופיעה באופן תדיר או תמידי - המשמעות היא שהמערכת שלנו פועלת בצורה לא יעילה, ופוגעת בנו במקום לעזור. 
לרוב טיפול בחרדה יתמקד בזיהוי הגורמים לחרדה (המשתנים מאדם לאדם), רכישת כלים ומיומנויות לווסת את המערכות והתגובות בצורה מיטיבה יותר, ולעיתים יוחלט על ידי רופא מוסמך גם טיפול תרופתי. כיום ישנו היצע נרחב ונפלא של טיפולים בחרדה (כמו טיפול באמצעות אומנות, בעלי חיים, טיפול רגשי פסיכולוגי, דרמה-תרפיה, NLP ועוד).

הטיפול בחרדה לפי הרפואה הסינית 

לפי הרפואה הסינית, חרדה הינה ביטוי לחוסר איזון, ולכן תהליך האבחון יתמקד ראשית בניסיון להבין מהו מקורו של חוסר האיזון ואיך ניתן לאזן. ההיבט הנפשי קשור קשר הדוק לדם - איכות הדם והתנועה התקינה שלו בגוף ישפיעו על יכולתה של הנפש להתמודד עם העולם שבחוץ.
ברוב המקרים נשלב בין שינוי בתזונה, דיקור וצמחי מרפא. תזונה מחזקת דם, הכוללת דגנים מלאים, עלים ירוקים, פירות וירקות בעיקר בצבע אדום, ומזונות נוספים המותאמים לאדם באופן אישי, על פי האבחון. בטיפול בדיקור נבחר בנקודות מרגיעות נפש וכאלה שיטפלו במצב לפי האבחנה - חיזוק דם, חיזוק היין, סילוק לחות, טיהור חום ועוד. באותה הרוח נבחר גם בצמחים - נרכיב פורמולת המותאמת אישית למטופל. במרבית המקרים טיפול זה יוכל לתמוך בטיפול התרופתי או אפילו להחליף אותו, בכפוף כמובן להתייעצות עם הרופא המטפל.

רפואה סינית בתל אביב

מומחים מכנים את החרדה כמגפה של המאה ה-21. בתקופה בה אנחנו חיים נשים וגברים רבים סובלים מהתקפי חרדה, מסוגים שונים: חרדה חברתית, פחדים בנוגע לבריאות ולתפקוד, חרדות כלכליות, פחדים מהמצב הפוליטי ומכל מה שהעתיד הנתפס כמאיים צופן לנו. אין סיבה להתבייש ולהתמודד עם כל זה לבד. ביחד אנו מוצאים את הדרך לתמוך בגוף ובנפש, להתחזק, להתמודד ולהביא לשיפור משמעותי באיכות החיים. מוזמנים לתאם איתי פגישה אונליין או לקבוע פגישה בקליניקה ביפו. חבל לחכות. חשוב לעשות את הצעד הראשון ולהתחיל עוד היום את הדרך שלכם לריפוי. להתראות.

אולי גם יעניין אותך ללמוד על...

bottom of page